دوره 1، شماره 1 - ( فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی 1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 254-239 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (6768 مشاهده)
کتاب تازه انتشاریافته درباره خدا، نوشته مایکل پامر که در حوزه تحلیل نقادانه براهین اثبات وجود خداست، دربردارنده مباحث اخلاقی مهمی است. علاوه بر برهان اخلاقی که راه اخلاق را ب هطور مستقیم برای اثبات وجود خدا برم یگزیند، دو برهان « : برهان دیگر نیز از راه اخلاق ب هشکل غیرمستقیم برای این منظور بهره برده اند هواداران دلیل از راه نظم، پس از اشکال داروین، به فکر .» برهان عمل گرایانه « و » نظم تقریری تازه از این دلیل افتادند که از راه آ گاهی های خاصی در وجود انسان از جمله شناخت اخلاقی، که ب هظاهر سودی برای بقا ندارد، به اثبات وجود خدا می پردازد. دخالت اخلاق در دلیل عم لگرایانه ویلیام جیمز نیز براساس تأثیر اخلاقی باور به وجود خداست. اقدام ارزشمند پامر تحلیل نقادانه هر یک از این سه برهان )به همراه برهان از راه « و » برهان جهان شناختی « ،» برهان وجود شناختی « ؛ سه برهان دیگر است که در اینجا مروری بر آن خواهیم داشت. البته در این کتاب، علاوه )» معجز هها بر دخالت اخلاق در اصل تقریر براهین اثبات وجود خدا، در مواضعی، در نقد براهین نیز پای اخلاق به میان کشیده شده است؛ مثل اِشکال اخلاقی برهان شرط بندی پاسکال. در این مقاله به این دست مباحث جزیی اخلاقی در کتاب درباره خدا نیز خواهیم پرداخت.
متن کامل [PDF 320 kb]   (593 دریافت)    

دریافت: 1394/2/31 | پذیرش: 1394/2/31 | انتشار: 1394/2/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.