دوره 1، شماره 1 - ( فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی 1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 188-164 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (5277 مشاهده)
در فاصله سال های 1388 تا 1393 پروژ های گسترده با عنوان «اخلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات» با همکاری دبیرخانه شورای اطلاع رسانی و دانشگاه قم به انجام رسید و سند راهبردی اخلاق فناوری « در انجام این طرح فارغ از برنامه اصلی آن که نگارش بود، برنامه های دیگری نیز پیش بینی شد تا این شاخه علمی » اطلاعات و ارتباطات که در ایران نوپاست تقویت شود و زمینه هایی برای توسعه فضای پژوهشی و کاربردی در این حوزه ایجاد شود. از فعالیت هایی که در این طرح پیش بینی شده بود تشکیل کتابخانه مجازی اخلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات بود که با انجام این بخش، دامنه وسیعی از منابع اعم از کتاب، مقاله و نشریه تخصصی )اغلب ب هزبان انگلیسی( گردآوری شد و در اختیار پژوهشگران این حوزه قرار گرفت. در مرحل های دیگر از این طرح مجموعه کتاب هایی تألیف یا ترجمه شدند که مجموعه آن ها بتواند ادبیات این موضوع را در ایران تا حدی ارتقا بخشد. کتا بهایی که تألیف یا ترجمه آن ها در این مرحله پی شبینی شده بود زمینه ها متفاوت و طیف گسترد های از مخاطبان را پوشش می داد و نیازهای ضروری و دارای اولویت در جامعه علمی و نیز عموم کاربران فناور یهای اطلاعاتی و ارتباطی را تا حدی برطرف م یکرد. ا کنون با لطف و عنایت الهی و تلاش ب یدریغ گروهی از پژوهشگران مجموعه ای مشتمل بر 12 عنوان اثر منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. این مجموعه با نظارت علمی دکتر محسن جوادی )مدیر گروه فلسفه اخلاق دانشگاه قم (و اشراف دکتر حمید شهریاری) دبیر شورای عالی اطلا عرسانی( به انجام رسیده و طی دو سال ) 1392 و 9313 ( توسط انتشارات دانشگاه قم منتشر شده است. در ادامه هر یک از این آثار ب هاجمال معرفی خواهد شد.
متن کامل [PDF 944 kb]   (806 دریافت)    

دریافت: 1394/2/31 | پذیرش: 1394/2/31 | انتشار: 1394/2/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.