دوره 1، شماره 1 - ( فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی 1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 238-221 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (4631 مشاهده)
فلسفه برای کودکان رویکردی جدید و جدی در حوزه تعلی موتربیت است. این برنامه، ب هسبب سرشت فرا گیر آن، به شاخه های مختلف معرفتی مرتبط می شود و از روا نشناسان، فیلسوفان و متخصصان علو متربیتی بهره م یگیرد. جای تأمل دارد که در این برنامه، با نقد نظریات رشدی پیاژ های و استعانت از دیگر رویکردهای رشدی و تربیتی، برنام های جامع برای رشد تفکر کودک در نظام آموزش ارائه می شود؛ همچنین، نظریات روانشناسانی نظیر ویگوتسکی به حمایت این رویکرد برمی آید، درحال یکه آثار و دیدگاه های او به عللی، کمتر در سطح جهان شناخته شد هاند. در این گف توگو با دکتر سعید ناجی، دان شآموخته فلسفه، و دکتر مهرنوش هدایتی، دان شآموخته روانشناسی، هر دو عضو هیئ تعلمی گروه فلسفه برای کودک )فبک( در پژوهشگاه علو مانسانی و مطالعات فرهنگی، بح ثهای فراوانی درگرفت؛ از جمله، از برنامه فلسفه برای کودکان و نسبت آن با نظریات روانشناسان رشد و وضعیت کتاب های این حوزه در زبان فارسی سخن رفت. در ضمن گف توگو، به چند کتاب ترجم هشده اشاره شد، از چند اثر در آستانه نشر سخن رفت، و نکاتی انتقادی درباره مربوط به پای ههای ششم، هفتم » تفکر و سبک زندگی « و » تفکر و پژوهش « کتاب های و هشتم آموزش وپرورش طرح شد. جا دارد از دکتر سعید ناجی، دکتر مهرنوش هدایتی، سید محسن طاهری و مرضیه خا کباز به سبب مشارکت و همکاری در تهیه این گفت وگو تشکر کنیم.
متن کامل [PDF 454 kb]   (1025 دریافت)    

دریافت: 1394/2/31 | پذیرش: 1394/2/31 | انتشار: 1394/2/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.